بهترین اِستاپ ( حد ضرر ) در بازارهای معاملاتی

در این آموزش می خواهیم یاد بگیریم بعد از اینکه وارد معامله شدیم چطور برایش حد ضرر بزاریم. اهمیت حد ضرر در معاملات آنقدر زیاده که همیشه گفته میشه کسی که در معاملات خودش حد ضرر تایین نکنه رفتاری احمقانه داشته.
پس ما می خواهیم معاملات خوبی داشته باشیم، می خواهیم درست رفتار کنیم، نمی خواهیم که بازار برای کل سرمایه ی ما تایین تکلیف کنه، بلکه در بدترین حالت اون چیزی را برای ما مشخص بکنه که در دست ما نیست یعنی  مدیریت کردن آن خارج از تصور ما و خارج از آمادگیمان برای اون ضرر و زیان بوده. حالا از چه نظر مالی چه از نظر روانی.

پس ما باید در معاملات خودمان حد ضرر داشته باشیم. چرا که وقتی حد ضرر نداشته باشیم بازار برای کل حساب ما می تواند تصمیم بگیره و تایین تکلیف بکنه و این بازار دوست ما نیست و به نفع ما کاری انجام نمیده مگر اینکه ما خودمان مهارت استفاده از این بازار را داشته باشیم.

حالا حد ضرر یعنی چی؟

یعنی بیشترین مقدار هزینه ای که معامله گر حاضر هست چه از نظر مالی، چه از نظر روانی بابت هر یک از معامله های خودش بپذیره. یعنی تا اون میزان براش مشکلی نیست، از نظر روانی آنچنان تحت تاثیرش قرار نمیده که دچار خشم یا استرس بشه و دچار ترس برای معاملات بعدی بشه و آنقدر هم از نظر مالی زیاد نیست که منجر بشه سود معاملات قبل را به طور چشمگیری از دست بده یا حتی مقداری از سرمایه اولیه خودش را از دست بده.
پس ما حد ضرر میزاریم به این خاطر که هزینه هایی که در بازار وجود دارند را مدیریتشان بکنیم.

روی نمودار از نظر فنی و از نظر علمی جایی هست که اگر هنوز قیمت به اونجا نرسیده باشه معامله گر امید داره که دوباره قیمت برگرده به سمتی که معامله انجام داده و سود کنه و از ضرر هاش کم بشه و قیمت وارد محدوده ی سود بشه حالا چه معامله خرید باشه یا فروش.

در اصل حد ضرر را جایی قرار میده که اونجا جایی هست که اگر قیمت بهش برسه دیگه امیدی نیست تا قیمت دوباره به نفع اون حرکت کنه یعنی اونجا جایی هست که اگر قیمت بهش برسه، به حرکت خودش برخلاف انتظار و برخلاف منافع معامله گر یعنی برخلاف معامله ای که انجام داده به مسیر خودش ادامه خواهد داد.

پس اینکه ما بتوانیم از نظر تکنیکی و فنی جایی را روی نمودار به عنوان حد ضرر مشخص بکنیم که آنجا واقعا از نظر علمی جایی باشه که اگر هنوز قیمت بهش نرسیده امید وجود داره برای ما که قیمت برگرده و در جهت معامله ی ما حرکت کنه.
چرا ؟ چون نمی خواهیم حد ضررمان را جایی بزاریم که بگیم خب من یک حد ضرر خیلی کوچیک دارم یعنی هزینه کمی را بابت این معامله دارم می پذیرم ولی حد ضرر مان اونهایی باشه که به قول استاد احمدرضا جبل عاملی بهش گفته میشه حد ضرر های شیک و مجلسی.

یعنی قیمت میاد اون حد ضرر ما را فعال میکنه، ما را از بازار میندازه بیرون بعد دوباره به حرکت خودش در آن سمتی که ما انتظار داشتیم حرکت کنه یعنی در جهتی که ما معامله انجام داده بودیم حرکت میکنه ولی دیگه ما در این حرکت بازار نقشی نداریم و سودی هم عاید ما نمیشه.

به اینها میگن حد ضرر های شیک و مجلسی و کسانی هم که این مدلی حد ضرر میزارند خیلی هم خوشحال هستند و بعضا میگن ببینید ما کجا حد ضرر گذاشتیم که قیمت دقیقا تا اونجا اومده بعد برگشته، خب این اشتباهه چرا که شما درست تشخیص داده بودی که حرکت بازار چگونه است ولی به خاطر یک اشتباه نه تنها سودی نکردی بلکه به بازار یک هزینه ای هم پرداخت کردی در صورتی که میتوانستی نه تنها هزینه ای به بازار پرداخت نکنی بلکه سود خوبی هم ازش بگیری.

چون شما حد ضرر واقعی را باید جایی بزارید که اونجا جایی باشه که اگر قیمت دیگه به آنجا رسید، برنگرده.
پس همانطور که در لبه ی ورود برای شما توضیح دادم ما جایی را به عنوان حد ضرر قرار میدیم که بیشترین تجمع و بیشترین تراکم دستورات معاملاتیه خلاف معامله ی ما وجود داره. یعنی چی؟
یعنی اگر ما یک معامله ی خرید را انجام دادیم ، حد ضرر ما باید جایی باشه که آنجا تراکم زیادی از انواع معاملات فروش است چه به صورت شورت ( short ) چه به صورت سل تو کاور ( sell to cover ) .

اگه اطلاعاتی درباره ی انواع معاملات فروش شورت ( short ) و سل تو کاور ( sell to cover ) نداری پیشنهاد میکنم اول مقاله (انواع سفارشات معاملاتی) را مطالعه کن و بعد به ادامه این مطلب بپرداز.

چون اگر قیمت به اون محدوده ی تراکم معاملات فروش برسه آنقدر دستورات شورت ( short ) و سل تو کاور ( sell to cover ) آنجا زیاد هستند که منجر میشن یک جریان قوی در قیمت به سمت نزول شکل بگیره و دیگه امیدی برای برگشت قیمت به سمت بالا یعنی در جهت معامله ی ما نیست.

و برای معاملات فروش هم به همین شکل است یعنی اگر ما معامله ی فروشی را داشتیم حد ضرر ما باید جایی قرار بگیره که تراکم زیادی از انواع معاملات خرید هستش حالا چه به صورت لانگ ( long ) چه به صورت بای تو کاور ( buy to cover ).

اگه اطلاعاتی درباره ی انواع معاملات خرید لانگ ( long ) و بای تو کاور ( buy to cover ) نداری پیشنهاد میکنم اول مقاله (انواع سفارشات معاملاتی) را مطالعه کن و بعد به ادامه این مطلب بپرداز.

چون اگر قیمت به اون محدوده ی تراکم لانگ ها و بای تو کاور ها برسه دیگه امیدی نیست که به نفع معامله ی ما ریزش بکنه چرا که یک جریان قدرتمندی در جهت خرید براش به وجود آمده.

این حد ضرر کجا قرار میگیره!

سر اولین سویینگ موثری که روی نمودار معاملاتی، ما داریم می بینیم. (به تصاویر زیر دقت کنید)
پیشنهاد میکنم اگه با اصطلاح سویینگ آشنایی نداری اول آموزش های (2) و (3) را مطالعه کن و بعد به ادامه این مطلب بپرداز.

1
2

یعنی به طور مثال اگر ما یک معامله ی ادامه دهنده داریم(تصویر شماره 1) و اینجا یک معامله ی خرید را انجام دادیم حد ضرر ما میشه اینجا(تصویر شماره 2) به چه خاطر به این خاطر که خیلی ها اینجا دستورات معاملات فروش گذاشتند. خیلی ها دستورات معاملات سل تو کاور گذاشتند که اگر قیمت برگردد و به اینجا برسه و این محدوده را رد کنه به سمت پایین آنقدر آن معاملات شورت و سل تو کاور ها زیاد هستند که منجر میشن قیمت به طور پر قدرت ریزش خودش را ادامه بده. دقیقا برای معاملات فروش هم همینطور عمل میکنم و هیچ فرقی نداره.

3
4

برای معاملات برگشتی فرض بگیرید که قیمت به یک نحوی به بالا حرکت کرده و الان ما میخواهیم در لبه ی بالایی بازار یک معامله ی شورت انجام بدیم(تصویر شماره 3) خب طبیعتا حد ضررمان اینجا قرار میگیره(تصویر شماره 4) و اینجا جایی هست که به اندازه ی کافی معاملات لانگ و بای تو کاور قرار داره که اگه قیمت به حد ضرر ما برسه و این محدوده را رد کنه پر قدرت به حرکت صعودیه خودش ادامه میده.

کندل لبه ی ورود

و اما همانطور که در آموزش قبلی که رد مورد کندل لبه ی ورود بود قول داده بودم در این مطلب چند مدل کندل لبه ی ورود در چارت معاملاتی آماده کنم که بهتر با این موضوع آشنا بشید.
همانطور که میدانید ما دو مدل معامله داریم 1- معاملات ادامه دهنده و 2- معاملات برگشتی.
الان باهم چند نمونه از این معاملات رو بررسی میکنیم تا بهتر با کندل لبه ی ورود آشنا بشین.

1- معاملات ادامه دهنده. (به تصاویر زیر دقت کنید)

5
6
7

همانطور که در تصویر شماره 5 میبینید ما در اینجا یک حرکت صودی داریم اول این حرکت رو با استفاده از فاکتورهایی که در آموزش های گذشته یاد گرفتیم بررسی میکنیم تا ببینیم که قیمت به حرکت صعودیه خودش ادامه میده یا نه.

بعد همانطور که میبینید (تصویر شماره 5) آخرین کندل سبز رنگ که در سمت راست قرار داره در یک سوم بالایی خودش بسته شده و نسبت به بقیه کندل ها که در کنار آن قرار گرفتند دارای بدنه بهتر و قدرت بیشتر است و بی وزنی ای که قبل این کندل دیده میشه داره به ما میگه که معامله گرانی که در جهت نزول می خواهند ادامه بدند دارای قدرت کافی نیستد و یا تمایلی برای ادامه حرکت در جهت نزول ندارند. پس این کندل داره به ما میگه که معامله گرانی که در جهت خرید بودند دارند دوباره وارد بازار میشن پس با یک مقدار فاصله که در آموزش قبلی متوجه شدیم به چه دلیل است ما آماده ی ورود به معامله میشیم.

همنطور که در تصاویر 6 و 7 میبینید قیمت گام های بعدی رو درسته کرده و ما هم در این حرکت همراهش بودیم.

8
9
10

دقیقا برای معاملات فروش هم به همین شیوه عمل میکنیم همانطور که در تصویر شماره 8 میبینید اول میایم این حرکت رو بررسی میکنیم بعد که مطمئن شدیم منتظر یک کندل خوب میمانیم و همانطور که در تصویر 8 میبینید ما یک کندلی داریم که در یک سوم پایین خودش بسته شده و قبل آن قیمت دچار یک بی وزنی شده پس با یک مقدار فاصله آماده ی ورود به معامله میشیم ولی باید دقت داشته باشید این حرکت ما از نوع کمپلکس پولبکه و باید بیشتر بهش توجه کنیم و اصلاح قیمت اصلاح ضعیفی نیست و کندل های سبز کندل های پرقدرتی هستند برای همین در این حرکت باید حساسیت بیشتری داشته باشید و تخفیفی قائل نشید و حجم پولتان نسبت به حرکت صعودی که بالاتر بررسی کردیم کمتر باشه و بعد از اینکه وارد معامله شدیم تصاویر 9 و 10 میبینید که قیمت گام های بعدی رو درسته کرده.

2- معاملات برگشتی. (به تصاویر زیر دقت کنید)

11
12
13

در معاملات برگشتی هم تقریبا به همان شیوه معاملات ادامه دهنده عمل میکنیم یعنی اول یک فرصت معاملاتی را شناسایی میکنیم بعد باتوجه به فاکتورهایی که یاد گرفتیم، موقعیت رو بررسی میکنیم و وقتی متوجه ی حرکت قیمت شدیم منتظر کندل لبه ی ورود میشیم.

همانطور که در تصویر شماره 11 میبینید قیمت دو بار عدم توانایی در ادامه حرکت در صعود نشان داده و بار دوم پایین تر از حالت اول قرار گرفته و بعد دچار یک بی وزنی شده و یک کندل قرمز رنگ قوی که در یک سوم پایین خودش بسته شده ایجاد کرده. همانطور که گفتم اول باید این حرکت را به طور کامل بررسی کنیم بعد که متوجه شدیم قیمت به حرکت نزولیه خودش ادامه میده، این کندل را به عنوان کندل لبه ی ورود در نظر میگیریم و با یکم فاصله وارد معامله میشیم. و بعد در تصاویر 12 و 13 میبینید که قیمت گام های بعدی رو درسته کرده.

14
15
16

در این حرکت هم دقیقا به همین شیوه عمل میکنیم منتها در جهت صعود یعنی قیمت دو بار عدم توانایی در جهت نزول داشته ( تصویر شماره 14) و بعد از اینکه این موقعیت را به طور کامل بررسی کردیم و متوجه شدیم قیمت نمی تواند در جهت نزول ادامه بده و بر میگرده ، بعد از دیدن اولین کندل سبز رنگ که در یک سوم بالایی خودش بسته شده و از قدرت کافی هم برخوردار است با یکم فاصله آنگاه وارد معامله میشیم.

نکته ی مهم 1 : در این آموزش فقط کندل لبه ی ورود را بررسی کردیم و به هیچ وجه از این عکس ها برای معاملات خودتان الگو برداری نکنید، چرا که بارها در همین آموزش گفتم اول باید موقعیت معاملاتی را شناسایی کنیم و بعد به طور کامل با استفاده از تمام آموزش هایی که یاد گرفتیم آن موقعیت را بررسی کنیم و بعد از اینکه آن موقعیت تایید شد به دنبال کندل لبه ی ورود باشیم. پس با دیدن هر کندلی که در یک سوم بالایی یا پایینی خودش بسته میشه ما معامله انجام نمیدیم.

نکته ی مهم 2 : توجه به معاملات برگشتی نسبت به معاملات ادامه دهنده باید بیشتر باشد چرا که در معاملات ادامه دهنده یک گام تشکیل شده و شما می خواهید در ادامه ی حرکت قیمت به معامله بپردازید، ولی در معاملات برگشتی شما از شروع حرکت قیمت وارد معامله میشید پس باید حساسیت بیشتری داشته باشید و اصلا تخفیفی به بازار ندید.

خب ما در این مطلب با مفهوم حد ضرر در معاملات آشنا شدیم در مطلب بعدی با مفهوم نسبت سود به ضرر آشنا میشیم و یاد میگیریم بدون در نظر گرفتن ریسک به ریوارد هر فرصت معاملاتی را با موفقیت بیشتری استفاده کنیم.

منتظر آموزش های بعدی باشید...