اگر یک تریدر حرفه‌ ای هستید و بسیاری از معاملات خود را در بازار های مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال، با موفقیت انجام می دهید، ولی نداشتن سرمایه زیاد امکان کسب درآمد بالا را از شما گرفته، یک خبر خوب برای شما دارم!
یک روش معاملاتی وجود دارد که می ‌توانید در کنار استعداد بالای خود در معامله ‌گری، با هر سرمایه ‌ای که دارید، درآمد زیادی از این کار کسب کنید. این روش پراپ تریدینگ نام دارد!


مفهوم پراپ تریدینگ  (proprietary trading) 

اگر بخوام مفهوم پراپ تریدینگ را به زبان ساده تعریف کنم، باید بگم:
پراپ تریدینگ یک روش سرمایه‌ گذاری و معامله گری در بازار های مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال است.
در این روش، شرکت‌ های پراپ تریدینگ سرمایه‌ ای را برای معامله و ترید در بازار های مالی در اختیار شما قرار می دهند تا با استفاده از آن و با توجه به مهارت و توانایی خودتان در این بازارها سود کنید.

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که چرا یک شرکت باید سرمایه خود را برای معامله‌ گری در اختیار کسی قرار دهد و سود پراپ تردینگ برای این شرکت ها چیست؟
جواب این سوال خیلی ساده است؛ این شرکت ها در سود معاملات شما از هر ترید شریک هستند! اگر شما با معامله ‌گری به‌ وسیله سرمایه این شرکت‌ ها به سود برسید، این شرکت ها به ‌جای کارمزد و کمیسیون، درصد مشخصی از سود شما را بر می‌ دارند و درآمد آنها از این راه تامین می‌شود.

یکی از مزایای پراپ تریدینگ آن است که شما در ضرر کردنِ شرکت سهیم نمی شوید و تنها مواقعی که سود کردید می‌ توانید آن را دریافت کنید.
اگر شما با ضرر مواجه شوید، نهایتِ کاری که شرکت ارائه دهنده سرمایه انجام می‌ دهد، متوقف ‌کردنِ معاملات شما است. ناگفته نماند که هر یک از این شرکت‌ ها برای خود حد ضرر مشخص می کنند و اگر شما به آن حد ضرر برسید، حسابی که در اختیار شما قرار گرفته بسته خواهد شد.
در نتیجه، اگر سرمایه خاصی برای معامله‌ گری در بازار های مالی و ارز دیجیتال در اختیار ندارید ولی توانایی و مهارتش را دارید می‌ توانید به ‌راحتی کسب درآمد از پراپ تریدینگ را شروع کنید.
تا اینجا مفهوم پراپ تریدینگ را متوجه شدیم. حالا نحوه کار پراپ تریدینگ چطوریه !

نحوه کار پراپ تریدینگ

به طور کلی، پراپ تریدینگ به‌ معنای همکاری با معامله‌ گران موفق در جهت کسب سود از بازار های مالی از سراسر جهان است؛ اما این کار چگونه انجام می‌شود؟
در روش پراپ تریدینگ، شرکت هایی که سرمایه‌ های کلانی در اختیار دارند، اقدام به همکاری با معامله ‌گران حرفه‌ ای در جهت رشد سرمایه خود می‌کنند. دلیل این کار چیست؟

اگر این شرکت‌ ها قصد داشته باشند سرمایه خود را به ‌صورت یکجا معامله کنند و با کسب سود آن معامله، شرکت خود را رشد دهند، ریسک آنها تا حد زیادی بالا می‌رود. به همین دلیل، آنها این سرمایه را بین چندین معامله گر تقسیم می ‌کنند تا در صورت ضرر های هنگفت، تمام سرمایه‌‌ شان بر باد نرود!

معامله ‌گران چگونه با پلتفرم پراپ تریدینگ همکاری می کنند؟ 

اگر شما می خواهید به ‌عنوان یک معامله ‌گر در شرکت‌ های پراپ تریدینگ همکاری کنید، ابتدا باید یک چالش یا آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید.
لازم به ذکر است که معمولا شرکت ‌ها برای این چالش یک حساب دمو در اختیار شما می‌گذراند تا مهارت معامله ‌گری شما را بسنجند.

علاوه بر این، شما نیاز دارید تا برای شرکت در این چالش ‌ها، مبلغ کمی را برای تضمین ادامه آزمون به آن شرکت بپردازید که این مبلغ براساس ویژگی هر چالش متغییر هست. توجه داشته باشید که این مبلغ پس از اتمام چالش توسط شما، به حساب ‌تان باز می‌گردد.
اگر شما چالش را به اتمام برسانید و در این آزمون و در معاملات خود، برآیند مثبتی داشته باشید، حساب پراپ تریدینگ در اختیار شما قرار می‌گیرد.
در این مرحله، شما با پول واقعی معامله انجام می‌ دهید و کسبِ درآمدِ شما از همین لحظه شروع می‌شود.

در حساب های عادی که سرمایه متعلق به خود تریدر هست و معاملات در بازار های ارز های دیجیتال و فارکس با سرمایه ی خود شخص انجام می‌شود، ممکن است شما متحمل ضرر و زیان شوید. این در صورتی است که در پراپ تریدینگ خلاف این موضوع اتفاق می ‌افتد.
در کنار این موارد، شما در معاملات عادی ریسک بالاتری را تجربه می‌ کنید؛ زیرا علاوه بر اینکه ممکن است سود های بالایی را از این کار کسب کنید، ممکن است متحمل‌ ضرر های بزرگی نیز شوید و حتی کل سرمایه خود را در این معاملات از دست بدهید.

در مقابل، در معاملاتی که به روش پراپ تریدینگ انجام می ‌شود، ریسک کمتری را تجربه خواهید کرد؛ زیرا شما تنها در سودِ این معاملات شریک خواهید شد و ضررهای معاملات را، شرکت پراپ تریدینگ بر عهده می‌گیرد.
همچنین، اگر شما بخواهید پراپ تریدینگ را شروع کنید، نیاز دارید تا در اکثر شرکت‌ های پراپ تریدینگ تست و آزمون داده و پس از قبولی این کار را آغاز نمایید؛ که باعث میشه شما از سطح دانش معامله گری خود آگاه شوید.
اما برای معاملات عادی، نیاز به گذراندن هیچ آزمونی ندارید و تنها کافی است تا برای شروع این کار، سرمایه ‌ای را به کارگزاری واریز کنید.

همان‌طور که متوجه شدید، روش‌ پراپ تریدینگ مزایای بیشتر نسبت به معاملات سنتی یا حساب های کلاسیک دارد.
اما به عنوان یک نکته ی مهم به یاد داشته باشید این روش مختص کسانی هست که از دانش معامله گری خوبی بر خور دارند و برایند فعالیت معامله گری آنها مثبت و سود ده هستش. اگه شما جزء این افراد هستید این روش به شما کمک میکنه تا سریعتر به درآمد های بالایی که از این حرفه انتظار دارید برسید.

سخن آخر 

تریدینگ و معامله ‌گری می ‌تواند یک شغل پر درآمد و در عین حال خطرناک باشد. جمله ‌ای معروف می ‌گوید:
معامله ‌گری، سخت ‌ترین راه برای رسیدن به پولِ آسان است.
به همین دلیل، بهتر است برای کسب موفقیت ‌ها و درآمد بیشتر در معامله‌ گری، هیچوقت با سود کردن مغرور نشوید و همواره در مسیر یادگیری بیشتر، قدم بردارید؛ زیرا تنها در این صورت است که می‌توانید در این کار به دستاورد های ویژه‌ ای برسید.

سایت ترید بهتر از همان ابتدا در این مسیر قرار گرفته پس پیشنهاد میکنم از آموزش های این سایت به خوبی استفاده کنید تا در این حرفه به مهارت خیلی خوبی برسید که در آینده بتوانید هم حساب معاملاتی خودتان را باز کنید و هم بتوانید از مزیت های پراپ تریدینگ استفاده کنید.
در مقاله ی بعدی یکی از بهترین شرکتها و بهترین کارگزاری ها برای پراپ تریدینگ را به شما معرفی میکنم و به طور کامل مورد بررسی قرار میدم.