عزیزان همانطور که در آموزش ژورنال معاملاتی برای شما توضیح دادم، ما در فرایند معامله گری خودمان، هر رفتاری و هر احساسی را که داریم ثبت می کنیم تا بتوانیم بعد از مدتی و هر از گاهی که خواستیم معاملات خودمان را بررسی کنیم. که بفهمیم چه کارهایی کردیم که سودهای خوبی گرفتیم و چه کارهایی می کردیم می توانستیم سودهای بهتری داشته باشیم یا ضررها و هزینه هایمان کمتر می شد.
نکته : برای بررسی معاملات و ژورنال پیشنهاد من به شما هر 50 یا هر 100 معامله یکبار هست. هر 50 یا هر 100 معامله ی اخیر که داشتید رو بیاید و مورد بررسی قرار بدید.

پلن معاملاتی

بررسی ژورنال معاملاتی برای ما محاسنی داره یکی از آنها ساختن پلن معاملاتی است. پلن معاملاتی آن چیزی هست که ساختار معامله کردن را برای هر شخص درست می کند.
به دلیل اینکه معامله کردن یک امر ذهنی و فکری هست و بر می گرده به تیپ شخصیتی هر معامله گر و مختص به هر معامله گر هست.

به این صورت که حتی نمی شود برای همه معامله گرایی که در یک بازار دارند کار می کنند، حتی در یک نماد معاملاتی دارند کار می کنند یک نسخه ی واحد در نظر گرفت و بگیم که همه ی شما باید این کار را انجام بدهید.
نه اصلا به این شکل نیست! باید هر کس آن کاری را بنا بر شخصیت خودش درست هست را پیش ببره.

پس پلن معاملاتی برای ما خیلی مهم است و بهترین پلن معاملاتی برای هر معامله گر، پلن معاملاتی است که از طریق ژورنال معاملاتی ایجاد شود و استخراج آن از ژورنال معاملاتی باشد.
پس در ثبت ژورنال معاملاتی باید بسیار دقت کنید و اطلاعات رو درست و کامل ثبت کنید. هر چقدر ژورنال شما دقیق تر باشه، پیشرفت شما در این حرفه و تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای زودتر و بهتر انجام میشه.

چک لیست معاملاتی

خب ولی کسانی که تازه می خوان معامله گری را شروع کنند و هنوز ژورنالی ندارند باید چیکار کنند!
در این مواقع ملاک شما باید دانشی باشه که تازه بدست آوردید. ببینید عزیزان شما با توجه به دانشی که از آموزشها بدست آوردید باید شروع کنید و نسبت به اون دانش برای خودتان یک چک لیست معاملاتی بنویسید. یعنی چی!

در ابتدا یک جمع بندیه کلی از نکاتی که در آموزش ها گفته شده و برای شما خیلی مفید و مهم بوده و به طور کامل یاد گرفتید رو به صورت تیتر روی یک کاغذ مینویسید.
برای اینکه شما راحت تر این موضوع رو درک کنید و به عنوان کمک که در آموزش های گذشته قول داده بودم در مورد پلن معاملاتی به شما کمک کنم از قبل یک لیست از نکات آموزش های سایت از نگاه خودم تهیه کردم و در اینجا قرار دادم که الان مشاهده میکنید.

لیست نکات :

 • چه نوع بازاری داریم
  1- رونده یا رنجه.     2- ادامه دهنده هست یا برگشتی.
 • کیفیت گام و اصلاح
  1- گامی شفاف و پر قدرت.     2- تشکیل کامل اصلاح به صورت پولبکی.
 • توجه به نکات تغییر و پایان روند
 • چک کردن ضریب چولگی
 • چک کردن شیب قیمت
 • چک کردن پرتاب قیمت
 • چک کردن عمق قیمت
 • توجه به سویینگ های موثر و سطوح کلیدی
 • چک کردن استراتژی خروج
 • رسیدن موقعیت به بلوغ
 • کندل جریان سفارشات
 • خَلاصی و ورود به معامله
 • مدیریت سرمایه و حد ضرر

دقت کنید این یک لیست کلی و در مورد مباحث آموزش ها و از نگاه من هستش شما میتونید نکاتی که در این آموزشها بوده و برای شما مهم بوده و میتونه در معاملات شما تاثیر خوبی بزاره در این لیست اضافه کنید.
فقط تاکید میکنم نکاتی که از همین آموزش ها یاد گرفتید رو به این لیست اضافه کنید و دانشی که از آموزش هایی غیر این مطالب بدست آوردید رو با این روش ترکیب نکنید.

نیاز نیست دونه به دونه تیتر های آموزش ها رو بنویسید و فقط مباحث آموزشی رو در این لیست بیارید. مثلا من در این لیست نوشتم تشکیل کامل اصلاح، خب ما میدونیم که مبحث اصلاح قیمت، چندتا آموزش رو به خودش اختصاص داده ولی نمیایم دونه به دونه ی اون تیتیر ها رو بنویسیم و دیگه به جزئیات اشاره نمی کنیم که اصلاح به چند حالت بود و چه ویژگی هایی باید داشته باشه.
شما دیگه تمام این آموزش ها رو یاد گرفتید و باید به همه ی اینها مسلط باشید و وقتی کلمه اصلاح رو میبیند باید جوری به این مباحث مسلط باشید که تمام اون 4 مدل اصلاح و تمام ویژگی هاشون رو فورا به یاد بیارید و تو ذهنتون مرور کنید. 

نکته : اینکه گفتم فقط مباحث را بنویسید و به جزئیات اشاره نکنید و اونها رو در ذهنتان مرور کنید، فقط یک پیشنهاد هست برای اینکه این چک لیست خیلی طولانی و زیاد نشه و گرنه کاری را که فکر میکنید برای شما بهتر هست را انجام بدید.

خب حالا شروع میکنید هر کس با توجه به شخصیت و تسلطش به مباحث برای خودش این نکات رو به عنوان پلن معاملاتی مینوسه به صورت الویت بندی. به چه صورت !
مثلا در چک لیست معاملاتی که من در بالا نوشتم، شما به 13 تا فاکتور نیاز داری برای معامله و اگه از این 13 تا فاکتور برای مثال حداقل 10 تاش رو در بازار در یک فرصت معاملاتی دیدی، اون موقعیت به ظاهر برای معامله مناسب هست.

پس یک لیست درست میکنید، بعد شروع میکنید که در کدام مباحث بهتر عمل میکنید مثلا شما در پیدا کردن ضریب چولگی نسبت به بقیه مباحث خیلی بهتر عمل میکنید پس این مورد در جایگاه اول لیست قرار میگیره بعد گام و اصلاح رو خیلی خوب تشخیص میدید و این میره در جایگاه دوم لیست به این ترتیب شروع میکنید این لیست رو کامل کردن و مباحثی که توش خیلی خوب عمل میکنید رو در جایگاه های بالاتر لیست خودتان قرار میدید.
این میشه یک چک لیست معاملاتی برای شروع کار شما که برای هر کس با توجه به تسلط و دانشش نسبت به آموزش ها و شخصیت معامله گریش متغیر هست.

روش دیگه اینکه بیاید این چک لیست معاملاتی رو تفکیک کنید و از چند چک لیست معاملاتی استفاده کنید یعنی بیای نکات رو دسته بندی کنی و بیای یک چک لیست برای معاملات ادامه دهنده در روندها بنویسی، بعد بیای یک چک لیست دیگه برای معاملات برگشتی در روندها بنویسی و یک چک لیست هم مخصوص معاملات در روند های رنج بنویسی.

فرقی نمی کنه با توجه به شخصیت خودتان اون کاری که فکر می کنید بهتر هست و راحت تر هستید و تمرکزتان بیشتر هست رو انجام بدید.
بعد که همه ی این کارها رو کردید و چک لیست معاملاتی خودتان رو درست کردید اون را روی یک تیکه کاغذ درشت و واضح مینویسید و کنار صفحه ی نمایشگر یا روی دیوار نزدیک جایی که میخواهید معامله انجام بدید میزارید و همیشه و هر وقت قبل از اینکه بخواهید معامله ای انجام بدید شروع میکنید این چک لیست معاملاتی رو مطالعه کردن و مرور میکنید تا تمام نکات بیاد جلوی چشمتون.

این کار به مرور باعث میشه بازار رو خیلی بهتر ببینید و کمتر دچار اشتباه بشید و به مرور این چک لیست معاملاتی وارد ضمیر ناخود آگاهتون میشه و بعد از مدتی میبیند که چقدر سریع تر و راحتر میتونید موقعیت ها رو در بازار ببینید.

آماده برای ورود به بازارهای مالی

اولین آموزش بازارهای مالی در این سایت در تاریخ 11 بهمن سال 1400 منتشر شد یعنی تقریبا یک سال و نیم گذشته پس اگه از اون موقع همراه من هستید یا اگه مدت زیادی هست که دارید من را دنبال میکنید و آموزش میبینید، پس دیگه وقتشه خودتون رو در بازارهای مالی واقعی بسنجید.
پس ترس و نگرانی رو کنار بزارید و بعد از خودن این مطلب برید حساب واقعیه خودتون رو باز کنید. تاکید میکنم حساب واقعی و از حساب های دِمو به شدت دوری کنید.

ببینید عزیزان وقتی با حساب های دمو کار میکنید هر چقدر هم وسواس به خرج بدید و مثل حساب های واقعی رفتار کنید باز ذهن شما، مغز شما میدونه که این یک حساب دمو هستش و یک اعتماد به نفس کاذب و پنهان به شما میده و شما هم اصلا متوجه این امر نمیشید و شروع میکنید به معامله و موقعیت هایی رو معامله میکنید که اگه حساب شما واقعی بود هرگز سمت اون موقعیت ها نمی رفتید و شروع میکنید به سود کردن و در این حساب های دمو به ظاهر موفق عمل میکنید.
چرا چون استرس ندارید و تمرکزتان بالاتر هستش بعد با یک غرور کاذب میاید یک حساب واقعی باز میکنید و به همون شکل که در حساب دمو کار میکردید، در حساب واقعی تون هم ادامه میدید ولی با نتیجه ی عکس رو به رو میشید. دلیلش چیه؟

به این خاطر هست که وقتی حساب واقعی رو باز میکنید ذهن شما میدونه که این حساب، حساب دمو نیست یک حساب واقعی با پول واقعی هستش پس به صورت ناخود آگاه دچار یک استرس پنهان میشید و این استرس باعث میشه شما دانشی که داشتید رو خوب به یاد نیارید یا در تصمیم گیری دچار اشتباه بشید و بعدش میرید یک معامله ی اشتباه باز میکنید.
چون قبلش در حساب دمو خیلی خوب عمل کردید اما بعدش در حساب واقعی یک معامله ی اشتباه باز کردید اون هم در روزهای اولیه ورودتان به بازارهای واقعی، چه اتفاقی برای شما میوفته اینکه به شدت صدمه میبینید و اعتماد بنفس شما به شدت کم میشه و دچار سر در گمی میشید و زمان خواهد برد تا دوباره برگردید به حالت اولتون.

پس خواهش میکنم از حساب های دمو دوری کنید و از همان ابتدا با حساب های واقعی شروع کنید و با مدیریت کردن صحیح بزارید یواش یواش به این بازار عادت کنید و استرس شما کنترل بشه و برای کنترل این استرس هم راه هایی وجود داره.

اول اینکه نیاز نیست حتما با موجودی بالا حساب باز کنید کسایی که نمیخوان در ابتدا خیلی هزینه کنند و براشون مشکله، میتونن از حساب های سِنتی شروع کنند که با 20 دلار هم قابلیت فعالیت داره و خیلی از نظر مالی در گیر نمیشید این حساب برای شروع عالی هستش چون سود و زیانش براساس سِنت هست و اصلا دچار استرس نمیشید. ولی به فکر سود چشمگیری نباشید چون سود این حساب ها براساس سنت هست و خیلی رقمی به شما نمیده ولی برای شروع کار و آموزش عالی هستش.

برای کسانی که مشکل مالی ندارند پیشنهاد من حساب دلاری هست اونم با مبلغ حداکثر 100 تا 300 دلار. برای کسانی که هم میخوان خیلی هزینه نکنند و هم اینکه سود نسبتا خوبی از معاملاتشان داشته باشند. نیاز نیست در ابتدای کار زیاد هزینه کنید و رقم هایی مثل 1000 دلار یا بیشتر از اینها بخواهید هزینه کنید.
برای شروع همین مبلغ کفایت میکنه بعدها که به بازار مسلط شدید هم میتونید حجم سرمایه خودتون رو افزایش بدید و هم اینکه حساب خودتان را ارتقاء بدید و از حساب های حرفه ای تر استفاده کنید.

بعد برای کنترل اون استرسی که ممکنه در شروع کار دچارش بشید یکسری راهکار هایی وجود داره تا اینکه به طور کامل از بین بره.
برای شروع بهتره یکسری قوانین برای خودتون بزارید که مهمترین هاش را به شما میگم.

 • وقتی حال روحی یا جسمی ما خوب نیست تحت هیچ شرایطی وارد بازارهای مالی برای دیدن بازار و گرفتن معامله نشیم. چرا که اول باید حال ما خوب باشه تا بتونیم خوب فکر کنیم و تمرکز کنیم و بهترین تصمیم رو بگیریم پس مادامی که حال ما خوب نیست، نمیتونیم خوب تمرکز کنیم و تصمیم خوبی بگیریم.
 • برای خودمان محدودیت در تعداد معامله بزاریم مثلا حداکثر 3 تا معامله در روز و اگه یک معامله در روز برای ما منفی شد یا ضرر کردیم به مدت 24 ساعت حق معامله کردن و نگاه کردن به چارت معاملاتی را نداریم تا تمرکز ما و حال ما به خاطر اون ضرر بهتر بشه.
 • بهتره برای شروع کار تمرکز مان را روی جفت ارز های اصلی بزاریم که نقدینگی بالایی دارند و نسبت به بقیه جفت ارزها ثبات بیشتری دارند که تعدادشون 7 تا است:
  1- EUR/USD
  2- GBP/USD
  3- USD/JPY
  4- USD/CAD
  5- USD/CHF
  6- AUD/USD
  7- NZD/USD
 • در آن واحد فقط یک معامله ی باز داشته باشیم و اینطور نباشه که دوتا معامله یا سه تا معامله همزمان باز کنیم. یک معامله باز میکنیم وقتی به نتیجه رسید و کامل بستیمش میرین سراغ معامله ی بعدی.
  مدیریت کردن چندتا معامله ی باز باهم کار آسونی نیست و نیاز به تجربه ی بالا و تمرکز بالا داره. 
 • به هیچ وجه به مدت طولانی پشت مانیتور نمی شینیم و به مدت طولانی به چارت معاملاتی نگاه نمیکنیم. حداکثر تایم نگاه کردن به چارت در طول روز 2 تا 3 ساعت است و بیشتر از این تایم اگه به چارت نگاه کنیم دچار اُور ترید (over trade) میشیم یعنی دیگه چشم ما و ذهن ما نمیتونه موقعیت های خوب رو در بازار تشخیص بده برای همین امکان گرفتن تصمیمات اشتباه بیشتر میشه.
 • اگه در معامله ای سود خوبی داشتیم و خیلی خوشحال شدیم و میزان هیجان ما بالا رفت، به سرعت وارد معامله ی بعدی نمیشیم و صبر میکنیم تا هیجان ما فروکش کنه و دوباره تمرکزمان رو بدست بیاریم چرا که هیجان زیاد هم باعث میشه نتونیم خوب تصمیم بگیریم و امکان اینکه در تصمیمات دچار اشتباه بشیم زیاد هست.

پس قرار ما این شد که سمت حساب های دمو نریم چرا که صدماتش از فوایدش بیشتر هست و به جاش از همان ابتدا از حساب های واقعی استفاده کنیم ولی بیایم برای خودمان یک سری قوانین بزاریم تا بتونیم بهتر خودمان رو کنترل کنیم و یواش یواش به بازار عادت کنیم.

این قوانین کلی بود که برای شروع بهتره رعایتش کنیم. همچنین هر شخص باتوجه به شخصیت معامله گریش باید یکسری قوانین رو برای خودش بزاره مثلا چه روزهایی معامله کنه ، چه ساعاتی در طول روز وارد چارت معاملاتی بشه ، چگونه معاملات رو مدیریت کنه ، چندتا معامله بگیره و قوانینی که فکر میکنید به پیشرفت شما کمک میکنه را برای خودتان در نظر بگیرید و نسبت به آن قوانین خیلی سفت و سخت پایبند باشید.
به تمام اون چک لیست معاملاتی و قوانین معاملاتی و مدیریتی که بالاتر بهش پرداختم به طور کلی گفته میشه پلن معاملاتی.
پس سعی کنید هر شخص باتوجه به گفته های بالا و توجه بسیار به شخصیت معامله گری و سطح دانش خودتان یک پلن معاملاتی مخصوص خودتان درست کنید تا بهترین نتیجه رو از آن بگیرید.

بعدها که ژورنال معاملاتیه شما به حدی رسید که میشه بررسیش کرد، شروع میکنید معاملاتتان رو بررسی می کنید اون وقت پلن معاملاتی خودتان را ارتقاء میدید و کامل ترش میکنید.

کارگزاری های معاملاتی ( بروکرها)

برای انتخاب کارگزاری های معاملاتی خوب و مناسب هم باید به چندتا فاکتور توجه کنید و اون فاکتور ها رو با هم در گارگزاری های مختلف بررسی کنید و اون کارگزاری که بیشتر به شرایط شما نزدیک هست رو انتخاب کنید.

نکاتی که باید در انتخاب کارگزاری ها دقت کنیم :

 • کارگزاری های سرشناس و معروف رو که به مشتری هاشون اهمیت میدن و رضایت اونها براشون مهمه رو ترجیحا انتخاب کنید.
 • اون کارگزاری به کشوری که دارید در آن زندگی میکنید، خدمات خوبی بده یعنی با توجه به شرایط سیاسی اون کشور، کارگزاری تصمیم به قطع ادامه همکاری نگیره.
 • تنوع حسابها که باید ببینید با توجه به میزان سرمایه ی شما کدام کارگزاری بهترین شرایط رو برای شما داره. و همچنین میزان واریز و برداشت و طریقه ی واریز و برداشت از اون کارگزاری ها رو بررسی کنید.
 • میزان کارمزد و اِسپرد حسابها که هر چه کمتر باشه بهتره
 • تنوع خدمات و کیفیت خدمات و پشتیبانی هر کارگزاری رو باید بررسی کنید. سرعت پاسخگویی ، کیفیت راهنمایی که ازشون میگیرید چه به صورت ارسال ایمیل که سریع جواب میدن یا نه و چه به صورت فضای مجازی از طریق پلتفرم های ارتباطی و کیفیت پاسخگویی که آیا واقعا به شما کمک شده یا فقط یک جواب بر حسب وظیفه به شما دادن و پشتیبانی از زبان فارسی هم میتونه جزئی از این خدمات باشه.

این کارگزاری هایی که من در سایت معرفی کردم که هم کنار صفحه میبینید و همینطور در پایین برای شما قراردادم، تقریبا جزء بهترین ها در خاورمیانه و به خصوص در ایران هستند. برای همین اگه دوست داشتید می تونه جزء گزینه هاتون باشه. همچنین با جستجو در اینترنت و پرسیدن از دوستانتان میتونید کارگزاری های مطرح را شناسایی کنید.

بررسی بروکر محبوب اوپوفایننس (opofinance)
پی سی اِم بروکرز یکی از مطرح ترین بروکر های دنیا ( FXPCM )
بروکر لایت فارکس با نگاه یک معامله گر ( LiteForex )
به چه چیزهایی در بروکر آلپاری باید توجه کنیم !!!

حرف آخر

در آخر باید بگم که این مجموعه آموزشی به پایان رسید و به جرات میتونم بگم نکته ای باقی نمانده که من در این 42 مقاله ی آموزشی نگفته باشم و امیدوارم از این مطالب بهترین استفاده را بکنید.