شناسایی پایان روند رِنج

با توجه به آموزش قبلی یعنی ( انواع روند رنج ) ما متوجه شدیم که در بازار های رِنجِ سایدوِی اجازه داریم معامله کنیم چرا ؟ چون پول به اندازه ی کافی درون آنها در جریان است و بین سویینگ بالایی و سویینگ پایینی (یعنی در متن بازار) به اندازه کافی فاصله است و ما به اندازه کافی فرصت داریم تا در معامله سود کنیم و معامله را مدیریت کنیم که اگه خواست خلاف جهت ما حرکت کند ما آن را نقد کنیم که یا کمترین ضرر و یا بیشترین سودی که می توانستیم بگیریم را کسب کنیم.
اما در بازار های چوپی که متلاطم و آشفته بودند و کندل ها خیلی نامرتب همدیگر را همپوشانی می کردند معامله نمی کنیم.

نحوه ی شناسایی پایان رِنج

اما حالا می خواهیم ببینیم که چطور این بازار رنج پایان پیدا میکنه. خب پس ما یاد گرفتیم، در رنج سایدوی در کف ها و سقف ها معامله میکنیم و در رنج چوپی معامله نمیگیریم اما الان می خواهیم یاد بگیریم چطور بازار رنج تموم میشه. مخصوصا رنج چوپی اینکه ما رنج چوپی را چطور تشخیص بدیم به این صورت است که باید توی اون محدوده ای که رنج چوپی ما شکل گرفته (تصویر شماره 2)، قیمت باید یک اکستنشن و یک کارکشن داشته باشه نسبت به اون محدوده رنج (تصویر شماره 3) تا اجازه داشته باشیم ما یک خرید انجام بدیم.
(به تصاویر دقت کنید)

عکس شماره 1 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/1
عکس شماره 2 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/2
عکس شماره 3 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/3

برای نزول هم همینطور، برای نزول اگه ما می خواهیم فروشنده باشیم مادامی که ندیدیم یک حرکتی ایجاد شده باشه به این صورت که با یک اکستنشن نزولی و یک کارکشن از محدوده رنج خارج نشده باشه (تصویر شماره 6) ما اجازه نداریم که به فکر معامله فروش باشیم. (به تصاویر زیر دقت کنید)

عکس شماره 4 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/4
عکس شماره 5 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/5
عکس شماره 6 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/6

پس در بازارهای چوپی ما زمانی مجاز به معامله هستیم که مطمئن باشیم معامله گرهای بزرگ به بازار آمدند. حالا ورود معامله گرهای بزرگ به بازار چطور برای ما تاییدیه داره! با دیدن کارکشنِ.
نکته : تعریف اکستنشن( extension ) و کارکشن( correction ) را با خصوصیاتی که هر یک باید داشته باشند را در ( آموزش 7 : سرنخ های تشخیص روند بازار ) براتون گفتم. پس اگه اطلاعاتی درباره ی گام و اصلاح یعنی اکستنشن و کارکشن نداری پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را مطالعه کن.

معامله در رنج چوپی با بیشترین سود 

اینکه چرا کارکشن تاییدیه معامله گرهای بزرگ است در آموزش های بعدی متوجه خواهید شد. پس ما رنج چوپی را معامله نمی کنیم مادامی که از طریق یک اکستنشن و بعد از آن یک کارکشن از اون محدوده خارج نشه. اما یک راه دیگه ای هم هست که قبل از اینکه یک اکستنشن و یک کارکشن، خروج قیمت از روند چوپی را به ما نشان بده، زمانی که هنوز بازار در چوپی هست تشخیص بدیم که اینجا روند چوپی ما داره تمام میشه. و اون اکستنشن که قرار خروج قیمت رو از رنج چوپی به ما نشان بده میشه سکوی پرش ما برای یک معامله سوده.
(به تصاویر زیر دقت کنید)

عکس شماره 7 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/7
عکس شماره 8 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/8
عکس شماره 9 از آموزش 14 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/9

یعنی تو همون رنج چوپی ( همینطور که در تصویر شماره 8 میبینید ) ما می توانیم همین جا ( کندل قرمز رنگ که با فلش نشان داده شده ) یک معامله فروش را انجام بدیم که اون اکستنشنی که میخواد خروج از رنج چوپی باشه (تصویر شماره 9)، بشه حداقل سود برای ما چرا میگیم حداقل چون این حرکت قیمت میتواند تبدیل به یک روند بشه و ما سوینگ به سویینگ باهاش بریم چون همین طور که میدونید ما در روش معاملاتی خودمون حد سود نمیزاریم ولی گذاشتن حد ضرر الزامیه. به قول استاد عزیزم (احمد رضا جبل عاملی) همانطور که نداشتن حد ضرر احمقانست گذاشتن حد سود هم احمقانست.

خوب ما در این مطلب یاد گرفتیم که روند رنج چگونه پایان پیدا میکنه و متوجه شدیم برای معامله کردن در رنج های چوپی باید به چه چیزهایی توجه کنیم در مطلب بعدی به دو قانون مهم در بازار روندها میپردازیم.

منتظر آموزش های بعدی باشید...