شناسایی قدرت روندها

خب ما تا الان یاد گرفتیم که چطور یک روند را تشخیص بدیم اینکه کی شروع میشه و تا کی ادامه پیدا میکنه و چه زمانی پایان و یا تغییر پیدا میکند.
بعد، انواع روند ها را شناختیم و اینکه کدام روندها برای معامله مناسب است اما به همان اندازه که شناخت روندها مهم است درک رفتارشان هم برای ما مهمه که بتوانیم بفهمیم که این روندها چقدر قدرتمند هستند و تا کی میتوانیم روی پایداری این روندها حساب کنیم.

ما نیاز داریم بدانیم که معامله گرانی که دارند این روندها را میسازند تا کی به سماجت ها و تمایلاتشان در قیمت های بعدتر ادامه میدن و تلاش می کنند.
ما چند راه موثر و ساده داریم که بتوانیم بفهمیم که قدرت روندها به چه صورت است. که من در این آموزش و آموزش های بعدی دونه به دونه هر کدام را به طور کامل توضیح میدم که متوجه بشید که چقدر درک رفتار روندها برای ما مهم است و فقط اینکه ما جهت روندها را تشخیص بدیم کمک زیادی به ما نخواهد کرد.

بررسی قدرت روندها را با 5 شیوه مختلف مورد بررسی قرار میدم تا ببینیم که روند مورد نظر ما دارای قدرت کافی و مناسب است یا نه که عبارتند از :
1- رفتار کندل ها    2- کارکشن ها    3- اکستنشن ها    4- عمق قیمت    5- زاویه گام ها

بررسی قدرت روندها براساس ( رفتار کندل ها )

خب همانطور که مشخصه ما الان میخواهیم در مورد شناسایی قدرت روندها براساس سرنخ هایی که رفتار کندل ها (یعنی مبحث اول بررسی قدرت روندها) به ما میدن رو متوجه بشیم. به چه صورت! (به تصاویر خوب توجه کنید.)

عکس شماره 1 از آموزش 18 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/1
عکس شماره 2 از آموزش 18 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/2
عکس شماره 3 از آموزش 18 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/3

توی نموداری که در تصویر میبینید ما یک حرکت صعودی را داریم میبینیم (تصویر شماره 2) که قیمت یک اکستنشن و بعد از آن یک کارکشن را ایجاد کرده است.

نکته : تعریف اکستنشن( extension ) و کارکشن( correction ) را با خصوصیاتی که هر یک باید داشته باشند را در ( آموزش 7 : سرنخ های تشخیص روند بازار ) براتون گفتم. پس اگه اطلاعاتی درباره ی گام و اصلاح یعنی اکستنشن و کارکشن نداری پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را مطالعه کن.

منتها در این اکستنشن بازار خیلی خسته حرکت کرده، قیمت حرکات فرسایشی داشته. یعنی چی؟
یعنی با تعداد کندل های خیلی زیاد اون اکستنشن را ساخته و شادوهای زیادی در بالا و پایین کندل ها است. بعضا دوتا کندل حرکت کردند به سمت بالا و بعد سه تا کندل درجا زدند و یک کندل اصلاح کرده و دوباره یک کندل بالا رفته و مدام کندل ها در طول حرکت قیمت در جا زدند و ما یک حرکت پایدار را نمی بینیم.در واقع به طور واضح و شفاف ما داریم خستگی و فرسایشی حرکت کردن قیمت را میبینیم.
و بعد از اینکه کارکشن کامل شد در تصویر شماره 3 می بینیم که با فلش طلایی رنگ مشخص کردم اکستنشن بعدی چطور نابود شده و نتونسته به ادامه حرکت بپردازه و تبدیل به رنج شده.

یک اکستنشن مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشه!

اما در نمودار بعدی اینجایی که در تصویر شماره 5 مشخص کردم ما اینجا هم یک اکستنشن داریم. اما در این اکستنشن که در تصویر مشاهده میکنید با تعداد کندل های خیلی کمتر قیمت تقریبا همان مقدار از مسافت از تصویر قبلی را طی کرده.

عکس شماره 4 از آموزش 18 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/4
عکس شماره 5 از آموزش 18 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/5
عکس شماره 6 از آموزش 18 در سایت ترید بهتر https://tradebehtar.ir/6

پس اینجا ما کندلهایی که همدیگر  را همپوشانی کنند نداریم. کندلهایی که شادوهاشون همدیگر را خنثی بکنند نداریم و هیچ حرکت فرسایشی و کندل های خلاف جهت در طول حرکت نداریم و در واقع یک حرکت تمیز ،پایدار و یکنواخت در این اکستنشن وجود داره پس ما بنابه تناسب متن بازارمان میبینیم این حرکات قیمت که فرقی نمیکنه چه صعودی چه نزولی باشه چقدر کندلهاشون پرقدرت بودند چقدر پایدار، قیمت اکستنشن خود را ساخته و در واقع این چیزیه که برای ما مهم است.
و میبینیم که بعد از اینکه قیمت کارکشن خود را کامل کرد اکستنشن بعدی را که با فلش طلایی رنگ در تصویر شماره 6 مشخص کردم را هم ساخته و به دلیل قدرت خوبی که در روند نزولی وجود داشته تا کف متن بازارمان آمده.

پس این اولین سرنخ برای ما شد که از طریق رفتار کندلها قدرت روندها را متوجه بشیم.

خب ما در این مطلب به بررسی قدرت روندها پرداختیم که چند راه وجود داره که بتوانیم خیلی ساده قدرت روندها رو بررسی کنیم و در اولین قدم ما برای بررسی قدرت روندها به رفتار کندل ها پرداختیم که چطور با توجه به حرکت کندل ها متوجه بشیم که روند ما دارای قدرت کافی برای ادامه حرکت هست یا نه.
در مطلب بعدی به دومین راه بررسی قدرت روندها یعنی بررسی کارکشن ها میپردازیم.

منتظر آموزش های بعدی باشید...