ثبت ژورنال معاملاتی

خب ما یاد گرفتیم که چطور یک موقعیت خوب را در بازار پیدا کنیم، بعد یاد گرفتیم که اگه این موقعیت به ما فرصت معامله داد، چطور اون موقعیت را معامله کنیم.
الان رسیدیم به اینکه خب ما معامله را انجام دادیم، خروج آن را هم مدیریت کردیم و معامله رو بستیم. الان باید چه کاری انجام بدیم! در واقع اقدام بعد از معامله میشه ثبت ژورنال معاملاتی.

ژورنال معاملاتی فوق العاده مهم است به این خاطر که تنها چیزی که به معامله گر کمک میکنه تا به اشتباهاتش پی ببره و متوجه بشه که بهترین رفتاری که میتونسته داشته باشه چی هست، از طریق ژورنال معاملاتی هستش.
بعضی وقتها دیدیم یا شنیدیم که معامله گرها یافتم یافتم هایی را دارند میگه اگر من توی معاملات این ماه ام این کار خاص را انجام نمی دادم یا اگه این کار رو انجام میدادم نتایج معاملات به نفع من تغییر میکرد.
و شروع میکنه از اون موقع به بعد این کار را انجام دادن ولی میبینه که اون نتیجه ای که فکرش را می کرد اتفاق نمی افته یا اینکه تنظیمات جدی را در روشی که معامله میکرده اعمال میکنه و میبینه که سود ده است و بعد میاد میگه خب من از فردا که می خوام معامله انجام بدم دیگه معاملاتم را به این نحو مدیریت خواهم کرد، دیگه چنین رفتاری خواهم داشت ولی بعد از اینکه از فردا شروع میکنه با اون رفتار جدید معامله کردن، میبینه اصلا، نتایج مثل اون چیزی که فکر میکرد و انتظار داشت پیش نمیره. چرا؟

چون به این نکته توجه نکرده بود که اون تغییراتی که در نتایج بابت اون رفتارهای خاص دیده بود در چه تعداد کل اتفاق افتاده آیا مثلا 100 بار از 100 بار بوده یا 100 بار از 500 بار بوده یا 100 بار از 1000 بار.
درسته که خود عدد 100 عدد زیادی است و اگر ما یک چیزی را صد بار مشاهده کنیم میشه به آن فکر کرد ولی نمیشه به خاطرش یک پلنی را تغییر داد چون باید ببینیم خود این عدد بزرگ در دل چه مقدار داده ی آماری قرار گرفته. پس ژورنال معاملاتی دقیقا در اینجا خودش رو نشون میده و داری اهمیت میشه تا ما دچار چنین اشتباهاتی نشیم.

فرض کنید شما در آینده ای نه چندان دور بعد از معامله گری و پیدا کردن روش معاملاتی، روش معامله گریه خودتان را ادامه دادید و میخواهید روش معامله گریتون رو بررسی کنید، که چطور می توانید رفتار خودتان را و سودهایی که دارید از بازار میگیرید را ارتقاء بدید. یا ضرر هایی هم که در بازار احیانا داشتید را چطور جلوی اینها را بگیرید و اینها رو هم تبدیل به سود کنید.
خب مادامی که شما یک منبعی را نداشته باشید که اون منبع شامل تمام رفتار های معاملاتی شما در بازار بوده چطور میتونید این کار رو به طور کاملا درست انجام بدید.

هرگز نمی توانید با حدس و گمان یا با یافتم یافتم ها ، یا اگه این کار رو میکردم بهتر بود به نتیجه ی دلخواه خودتان برسید. پس ثبت ژورنال معاملاتی به این دلایل حائز اهمیت است.

ژورنال معاملاتی باید چطور ثبت شود!

 خب حالا این ژورنال باید چطوری ثبت شود بعضی ها فکر میکنند ثبت ژورنال به این صورت است که من قیمت ورود و قیمت خروج و مقدار ضرر و مقدار سود و ساعت ورود و ساعت خروج آن آیتم معاملاتی را باید بنویسم.
باید بگم اصلا به این شکل نیست چون ساده ترین پلتفرم ها این جزئیات رو برای ما نمایش می دهند پس نیازی به ثبت این اطلاعات نداریم.
اما آن چیزی که مهم است این است که شما رفتار های خودتان را در ژورنال ثبت کنید چون این رفتار های شما هستند که منجر به تغییرات میزان سود دهی یا ضرر دهی شما می شوند، نه مقدار عددی که شما وارد معامله شدی و از آن خارج شدی نه ساعتی که در آن معامله کردی. این ژورنال معاملاتی به چه صورت باید باشه!

1

در ابتدا شما یک جدول درست میکنید مثل جدول بالا که من رسم کردم ،شما در خانه اول شماره ی فاکتور معاملاتتان را می نویسید دقیقا شماره ی هفت رقمی که به محض اینکه یک معامله باز میکنید متاتریدر برای شما در قسمت trade نمایش میده.

یک پوشه یا یک فایل به نام همان شماره فاکتور در سیستم خودتان درست می کنید و یک عکس از لحظه ی ورودتان به معامله در بازار از صفحه ی نمایشگر خودتان می گیرید و آن تصویر را می گذارید داخل آن پوشه یا فایل به عنوان عکس شماره 1.

در خانه ی بعدی جدول، نماد معاملاتی و تایم فریم اون نماد معاملاتی رو مینویسید.

2

خانه ی بعدی مربوط به حد ضررتان است که آیا تغییر دادید یا نه. اگر حد ضرر را تغییر دادید مینویسید بله و در خانه ی بعد مینویسید که به چه نحو تغییر دادید، چرا تغییر دادید و در خانه ی بعدی مینویسید که نتیجه ی این تغییر چی شد.

3

در ادامه مربوط می شود به حد سود این که شما حد سود داشتید یا نه اگه حد سود داشتید کجا قرار دادید به چه دلیل قرار دادید و آیا تغییر دادید یا نه و این تغییر حد سود یا مدیریت معامله منجر به چه نتیجه ای برای شما شد. این را هم در قسمت مربوط به حد سود می نویسید. اگه هم حد سود نداشتید کلا این بخش رو خالی میزارید.

4

و قسمت آخر جدول مربوط میشه به ثبت نکات و احساسات، اینکه در زمان ورود به معامله چه احساسی داشتید آیا می ترسیدید آیا شک داشتید برای ورود، برای بعد از معامله هم احساس خودتان را می نویسید که آیا خوشحالید از اینکه این معامله را گرفتید آیا شک دارید اگر دفعه ی دیگه چنین موقعیتی شکل گرفت در بازار شما دوباره این را معامله میکنید یا نه.

5

هر چقدر که قیمت در محدوده پیش رفت و شما حد ضرر یا حد سودتان رو تغییر دادید باید از اون تغییر در مدیریت معامله عکس بگیرید و بگذارید در پوشه ی مربوط به عکس معامله ی مورد نظر. اگه از زمان ورود به معامله تا بستن معامله تغییری در معامله ایجاد نکردید که خب همان عکس لحظه ی ورود و عکس لحظه ی بستن معامله کافیست ولی هرگاه در مدیریت معامله تغییری ایجاد کردید مثلا حد ضرر را جا به جا کردید، حد سود گذاشتید یا جا به جا کردید و یا مقداری از معامله رو در جایی از بازار نقد کردید باید از اون تغییر، عکس بگیرید و در پوشه ی اون معامله قرار بدید.

به این خاطر که بعدا چه خودتان چه مربی ای که قرار به شما کمک کنه براساس آن نتایج می خواد بازار را ببیند. می خواد ببینه که شما دقیقا چه رفتاری داشتید و دلایل آن رفتار چی بوده، چه مشاهداتی داشتید ،چه چیزی منجر به این نوع احساسات و این نوع رفتارها در شما شده. این ژورنال، یک ژورنال کامل و درست است، یک ژورنالی مفید و بدربخور.
و گرنه اینکه شما پس فردا بیاید پیش من یا پیش هر مربی یا معامله گر دیگه ای و بگید که من در معاملاتم می ترسم یا وسواس دارم و آن شخص مربی و مشاور بدون اینکه ژورنال معاملاتیه شما رو بررسی بکنه و بیاد برای شما یک نسخه ای را بنویسد، بدونید که نه تنها کمکی به شما نمیشه بلکه شما رو بیشتر گمراه میکنه.

به خاطر اینکه این رفتار فوق العاده اشتباه است. اولا که در عوارض رفتاری و روانی، خود شخص به طور کامل و صحیح نمی داند مشکلش چی هست و فقط برداشتی از رفتار خودش دارد.
پس اگر کسی با استناد به صحبت های ما و با ادعایی که داشتیم و شناختی که از خودمان داشتیم چیزی تجویز کرد و نسخه ای برای ما نوشت بدون اینکه به ژورنال ما نگاه بکنه یعنی به اندازه ی خودمان هم حتی نمی داند.

اما اگر ژورنال ما را نگاه کرد، بررسی کرد و متوجه شد که دقیقا مشکل ما در چی هست، آن وقت می تواند به ما یک تجویز خوبی را بدهد که منجر به بهبود مشکلاتمان شود.

خب ما در این مطلب با ژورنال معاملاتی و چگونگی ثبت آن آشنا شدیم و فهمیدیم که داشتن یک ژورنال درست و کامل چقدر در پیشرفت ما برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق تاثیر دارد. در مطلب بعدی ما با آخرین آموزش این مجموعه آموزشی و صحبت های پایانی و نکاتی که باید برای ورود به بازار واقعی توجه کنیم آشنا میشیم.

منتظر آموزش های بعدی باشید...

نکته : دو نمونه از معاملات قدیمیه خودم رو که چطور از معامله در بازار عکس بگیرید رو گذاشتم تا با نحوه ی عکس گرفتن از معاملات آشنا بشید.

نمونه اول :

1
2
3
4
5

نمونه دوم :

1
2
3
4