وقت شناسی

اولین چیزی که در معامله گری باید بهش توجه کرد وقت شناسی است. این موضوع جنبه های مختلفی داره که الان باهم بهش میپردازیم.
اول از همه اینکه ما باید از نظر روحی ، روانی ، شرایط محیطی و حتی جسمی در بهترین شرایط باشیم تا بتوانیم در بازار فعالیت داشته باشیم یعنی موقعیت های مناسب در بازار را درست ببینیم و بتوانیم یک معامله خوب داشته باشیم.

شاید یک روز از خواب بیدار شدید و دیدید حاله اینکه برید سر کار را ندارید، حوصله ندارید و کسل هستید.
و یا بنابه یک مشکل جسمانی راحت نیستید که برید سر کار و اعصاب درست حسابی ندارید. خب اون روز معامله هم نباید انجام بدید.
درسته که بازار با باز کردن یک در لپتاپ در دسترس ما قرار میگیرد و با یک اینترنت و زدن یک دکمه خیلی آسون میتوانیم در آن معامله انجام بدیم.
ولی ساده در دسترس بودن بازار به این معنا نیست که ما هم به اون سرسری نگاه بکنیم و اگر روزی حال و حوصله ی انجام دادن کار های روزمره ی خودمان را نداشتیم بگیم خب حالا که من امروز تو خونه هستم ببینم میتونم معامله ای انجام بدم یا نه.

پس اول از همه حال جسمی، روحی، روانی و شرایط محیطی مان باید خوب باشه یعنی اگر من به یک مسافرت چند روزه ای رفتم که حالا در آن مسافرت بنا به دلایلی محیط خوب نیست ، سر و صدا زیاده ، شلوغه، اینترنت دائما قطع و وصل میشه یا یک کامپیوتر قدیمی و کند در اختیار من است، من نباید به اجبار سعی بکنم که بخوام معامله انجام بدم.
خیلی راحت میپذیرم که الان من در شرایط ایده آل نیستم و نباید در این بازار فعالیت داشته باشم، پس این میشه اولین پارامتر در وقت شناسی در معامله گری.

وقت شناسی در معامله گری

یکی از قسمت های دیگه اینه که ما باید زمانی در بازار معامله بکنیم که مطمئن باشیم در نزدیکی اون زمان یعنی حدودا یکی دو ساعت قبلش تا یکی دو ساعت بعدش هیجان زیادی وارد بازار نمیشه.
بعضی از بازار ها در اخبار ها یا تقویم های اقتصادیشان به طور روزانه در ساعت های مختلف آماری منتشر میشه یا خبرهایی منتشر میشه که اینها حرکات شارپی را در بازار ایجاد میکنند یا حرکات تحلیل ناپذیر را در بازار ایجاد میکنند.

توصیه من به شما : بازار های فرانک سوییس و دلار نیوزیلند تقریبا حرکات نوسانی و شارپ زیادی دارند برای همین برای معامله کردن در این بازارها باید بیشتر دقت کنید.

ما نباید جایی که بازار سرنخ های واضح و شفافی را به ما نمیده، بخواهیم به زور در آن معامله بکنیم یا اینکه مثلا نزدیک یک انتخابات است یا نزدیک تعطیلات سال نو.
به طور طبیعی معامله گران بزرگ و سازمانی به خاطر اون انتخابات که داره سیاست ها به طور ریشه ای تغییر میکنه، همه دست نگه داشتن و منتظر هستند فرد جدید کار خودش رو شروع کنه بعد بخوان تصمیمات معاملاتی جدید بگیرند.
یا در پایان سال که همه به دنبال مرخصی، تفریح و مسافرت هستند و حجم معاملات بازار خیلی کم میشه، ما نباید به دنبال معامله کردن باشیم.
پس یکی دیگه از پارامتر های وقت شناسی در معامله گری این است که آیا الان زمان مناسبی برای معامله کردن هست یا نه.

یک حالت دیگه ای که وجود داره اینه که شخص دچار بی خوابی میشه و میگه خب این بازار ها که 24 ساعته باز هستند، من هم الان دچار بیخوابی شدم و ساعت نزدیک به 2 صبح است، میاد میشینه و شروع به ترید کردن میکنه.
خب وقتی که موسسات مالی مربوط به اون نماد معاملاتی خودشان در تعطیلات شبانه هستند، بازار تعطیله و حرکت آنچنانی در آن نیست و معامله گرهای سازمانی و حرفه ای در حرکات بازار نقشی ندارند چرا من و شما باید معامله بکنیم.

پس این را هم باید رعایت بکنیم که هرگاه خواستیم در بازار، معامله ای انجام بدیم بسته به اون نماد معاملاتی، وقتی باشه که اون نماد در زمان پرمعامله ی خودش باشه و معامله گران بزرگ در اون نماد فعالیت داشته باشند و فرقی هم نمیکنه که اون نماد حالا در جفت ارزها است یا در رمز ارزها یا توی شاخص ها و یا حتی سهام.

خب ما در این مطلب با اصول وقت شناسی آشنا شدیم و متوجه شدیم به چه نکاتی باید توجه کنیم تا بهترین شرایط و مناسب ترین زمان را برای معامله کردن برای خودمان مهیا کنیم. در مطلب بعدی یاد میگیریم بدون استفاده از هیچ نوع الگویی و تنها از طریق لبه ورود بهترین موقعیت های معاملاتی را شناسایی کنیم.

منتظر آموزش های بعدی باشید...